Przejdź do głównej zawartości

"Pierwszych piętnaście żywotów Harry'ego Augusta" Claire North

"Pierwszych piętnaście żywotów Harry'ego Augusta"



Powieść filozoficzna jakich mało. Napisana z niewiarygodnym rozmachem i wielką dbałością o każdy szczegół. Inteligentna, ale nie inteligencka. Wymagająca od czytelnika erudycji i znajomości wielu dziedzin nauki. Bystra, błyskotliwa, ale też momentami trudna w percepcji. Wymagająca chwili przerwy na zastanowienie między kolejnymi rozdziałami. Trudna, skomplikowana i piękna. Fascynująca i porywająca.  Dawno, (a być może wcale) nie czytałam czegoś takiego. I już wiem, że do niej wrócę. Nie raz, nie dwa. Będę do niej wracać za każdym razem, gdy zabraknie mi wiary w ludzki umysł.

Anglia, początek dwudziestego wieku. W wyniku gwałtu na pokojówce na świat po raz pierwszy przychodzi Harry August. Po raz pierwszy, lecz nie ostatni. Odtąd Harry narodzi się jeszcze czternaście razy, zawsze w tych samych okolicznościach. Odradza się zawsze, niezależnie od warunków jakich umiera. I zawsze odradza się jako ta sama osoba. Po kilku latach życia odzyskuje pamięć i przypomina sobie wcześniejsze żywoty. W drugim życiu jako siedmiolatek wybiera śmierć.W kolejnym odnajduje go po raz pierwszy Bractwo Kronosa. Tajemnicza organizacja zrzeszająca ludzi podobnych do Harry'ego -nieśmiertelnych, odradzających się wciąż od nowa. Bractwo pozwala Harry'emu odnaleźć się w świecie ludzi linearnych. W każdym z kolejnych żywotów Harry zgłębia inną dziedzinę wiedzy - teologię, biologię, medycynę, chemię, filozofię i fizykę.

To nie klasyczna opowieść o podróży w czasie. Jedynym elementem świata przedstawionego, który odbywa podróż w czasie w klasycznym rozumieniu tego wyrażenia jest pewna wiadomość. "Świat się kończy". Te słowa wędrują na przestrzeni wieków, pomiędzy kolejnymi pokoleniami. Nie jest to książka o tajemniczych wehikułach lub zaczarowanych portalach. To opowieść o moralności i etyce, gdy zaczynasz bawić się w Boga. Historia ukazująca reguły rządzące światem i nauką. Fizyka i filozofia stają się jednym i tym samym. A wiedza i pamięć to najpotężniejsze działa jakie można wytoczyć w walce o ludzkość i świat.

Oroboranie, czyli odradzający się bez końca ludzie rodzą się w każdym zakątku planety. W każdym dużym mieście powstaje filia Bractwa Kronosa, która urządza świat i dba, aby nie skończył się przedwcześnie. Jednak każdy żywot Harry'ego pełen jest moralnych rozterek i zgryzot, które prowadzą go do śnieżnej Syberii, na pola ryżowe w Indiach lub do hałaśliwego Nowego Jorku. Podróżując poprzez żywoty, dekady i miejsca poznajemy naturę ludzi i świata. Autorka poddaje wnikliwej analizie i ocenie szalony rozwój technologiczny, okrucieństwo okresu II wojny światowej oraz uniwersalne problemy natury egzystencjalnej i filozoficznej.  

To piękna książka, zmuszająca do myślenia i pozostawiająca czytelnika z olbrzymim kacem moralno-książkowym. Na tyle trudna w  odbiorze, iż można pogubić się natłoku informacji i tak bardzo zaangażować się w fabułę kolejnych żywotów, że można pominąć filozoficzną naturę rozterek bohatera. Pozycja dla dojrzałych czytelników, potrzebujących ambitnej lektury. Wymagająca zaangażowania emocjonalnego i sporo czasu, ponieważ tomiszcze ma ponad 460 stron. Nieziemska okładka przywodzi na myśl jedną z przytaczanych w powieści idei - atomizm. Wspaniały, jednotomowy majstersztyk. Powieść fantastyczna kamuflująca powieść psychologiczno-filozoficzną. 

Komentarze

  1. Przecudowna książka. :) Jedna z najlepszych, jakie przeczytałam w tym roku. Cieszę się, kiedy widzę kolejne pochlebne opinie od zachwyconych nią czytelników. Ta książka zasługuje na te słowa. :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Wyśniony Moondrive Box!

Ta-dam! Nadszedł czas na nowy Box od Wydawnictwa Moondrive. Dotarł do mnie już wczoraj. Z pewnością jest o wiele lepszy niż poprzednie pudełka. I choć sam karton dotarł trochę zniszczony to i tak cieszę się jak w Boże Narodzenie. Jest na prawdę ładny. Znów z każdej strony znjaduje się tekst związany z książką. Na tyle znajdziemy też coś, co przypomina rebus-zagadkę. Oczywiście, nie mam pojęcia jakie jest rozwiązanie. Mam nadzieję, że olśni mnie podczas lektury. Wiem, kim była Lukrecja Borgia, której imię znajduje się na odwrocie pudełka, ale cóż, do diaska, ma ona wspólnego z oniryczną powieścią dla młodzieży? To teraz przechodzimy do zawartości pudełka... Pierwszym przedmiotem, który znalazłam był kubeczek. Duży, granatowy (i dość nie ostry na zdjęciu) w rzeczywistości prezentuje się naprawdę dużo lepiej. Drugim podarkiem była świeczka. Niestety jestem beztalenciem, więc nie umiem określić zapachu, nawet jeśli jest to klasyczna wanilia podpisana jako "Mimo wszystko". Przy

"Zdobyć to, co tak ulotne" Beatrice Colin

"Zdobyć to, co tak ulotne" Beatrice Colin Ogromne zaskoczenie. Pozytywne. Choć okładka zapowiada romans w cieniu wznoszącej się wieży Eiffela, to powieść Colin jest raczej powieścią społeczno-obyczajową, niż romansem w popularnym rozumieniu. Brytyjska pisarka skupia się na ukazaniu obłudy schyłku XIX stulecia, gierkach pomiędzy klasami europejskiej socjety oraz podobieństw pomiędzy potrzebami bohaterów, a współczesnym czytelnikiem. Z całą pewnością osoby, które sięgają po tę powieść w poszukiwaniu historycznego romansu, namiętnych scen erotycznych i romantycznych scenek w paryskich kawiarniach będą rozczarowane. Jednak osoby, które chciałyby spojrzeć na Paryż z perspektywy budowanej dzień po dniu wieży Eiffela będą zachwycone. Akcja rozwija się dość szybkim, równym tempem. Colin skupia się nie tylko na parze głównych bohaterów - Emilu i Cait - ale także na podopiecznych głównej bohaterki, wchodzących w dorosłość Alice i Jamesa. I to właśnie za sprawą rozpieszczonego ro

"Po drugiej stronie kartki" Jodi Picoult i Samanthe van Leer

Bajki tak to już mają, że wszystko dobrze się w nich kończy. Potwory zostają pokonane, księżniczki ocalone, a książęta są szczęśliwie zakochani... Zaraz, zaraz. Tylko kto powiedział, że książę zakochuje się w księżniczce? Co się stanie, gdy miłością jego życia okaże się czytelniczka? Wtedy tak jak Delilah i Oliver zrobią wszystko, aby wyciągnąć księcia z opowieści. I gdy już wszystko się udaje, gdy jesteśmy o krok od szczęśliwego zakończenia postawstaje kontynuacja, która udowadnia, że za każdym Żyli długo i szczęśliwie kryje się sporo opowieści o niepowodzeniach i rozczarowaniach prozą dnia codziennego.  Oliverowi udało się uwolnić z książki. Nie umie prowadzić samochodu, nie zna szkolnego życia i nie rozumie, że sam może podejmować wybory. Mimo to jest najszczęśliwszy na świecie - teraz może być z Delilah. Do czasu... "Po drugiej stronie kartki" Picoult i van Leer Sięgnięcie po kontynuację "Z innej bajki" zajęło mi ponad dwa lata, więc sporo szczegółów z